Zalecenia OKOG do przeprowadzenia pikiet połączonych z ogłoszeniem ideologicznego bojkotu konsumenckiego sieci sklepów lidl, ze względu na planowaną budowę centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Gietrzwaldzie.

1. Podczas oglaszania bojkotu zaleca się podkreślać, że wszystkie podejmowane przez OKOG działania mają wyłącznie na celu wpłynąć na przedsiębiorcę Lidl aby ten zrezygnował ze zlokalizowania wielkiego Centrum dystrybucyjnego w pobliżu Sanktuarium w Gietrzwałdzie.

2. Lokalizacja taka uderza bowiem w podstawową wolność zagwarantowaną katolikom przez Konstytucję RP w art. 53, który zapewnia każdemu obywatelowi wolność religii, a także wolność jej uzewnętrzniania indywidualnie lub z innymi publicznie lub prywatnie przez uprawianie kultu, uczestniczenie w obrzędach, praktykowanie. Ponadto obejmuje też wolność posiadania świątyń i innych miejsc kultu w zależności od potrzeb ludzi wierzących. Analogiczna regulacja dotycząca wolności religijnej zawarta jest w art. 9 Konwencji o ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wartości.

3. Realizacja przez Lidl zaplanowanej inwestycji sprawi, że korzystanie z tego wyjątkowego miejsca kultu zostanie w znacznej mierze utrudnione przez zablokowanie do niego dróg dojazdowych, spokój i cisza sprzyjająca kontemplacji bezpowrotnie utracona… itp. Naruszona zostanie wolność sprawowania kultu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej a tym samym wolność religijna katolików zostanie pogwałcona.

4. Organizator protestu korzysta z prawa do wolności wyrażania opinii, które obejmuje prawo do wolności posiadania poglądów i przekazywania informacji i idei ( art. 10 Konwencji o ochronie Praw Człowieka, art. 54 Konstytucji RP ) a także z prawa do swobodnego , pokojowego zgromadzania się ( art. 11 Konwencji ).

5. Celem tej konkretnej pikiety polaczonej z ogloszeniem bojkotu konsumenckiego jest zachęcenie klientów aby poprzez wstrzymanie sie od zakupów w sieci Lidl, wywarli na tego przedsiębiorcę presję aby ten zrezygnował z działań naruszających prawo do sprawowania kultu w Sanktuarium Maryjnym, w Gietrzwałdzie.

6. W trakcie protestu osobom biorącym w nich czynny udział nie wolno podejmować działań sprzecznych z prawem ( np. uszkadzać lub niszczyć cudze mienie, dopuszczać się aktów wandalizmu, naruszać nietykalność cielesną lub godność osobistą, naruszać dobre obyczaje) biorący udział w akcji powinien zachowywać się w stosunku do zachęcanych do protestu klientów i ewentualnych przedstawicieli sieci Lidl uprzejmie, życzliwie i z szacunkiem.

7. Informacje rozpowszechniane o przedsiębiorcy muszą być prawdziwe i rzetelne.

8. Niedopuszczalne jest ogłaszanie informacji, sprzyjających przedsiębiorcom konkurującym o rynek z siecią handlową Lidl i prowadzenie działań, nacelowanych na korzyść gospodarczą tych przedsiębiorców.

Jak wynika z ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji:

Czynu nieuczciwej konkurencji z art. 15 u.z.n.k. może dopuścić się tylko przedsiębiorca ale szeroko rozumiany tj. może to być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, która prowadząc chociażby ubocznie działalność zarobkową lub zawodową uczestniczy w działalności gospodarczej.

Nawoływanie do bojkotu konsumenckiego to delikt określony w art. 15 ust.1, pkt.2 u.z.n. k. polegający na utrudnianiu innemu przedsiębiorcy dostępu do rynku przez nakłanianie osób trzecich do niedokonywania zakupu towarów. Aby jednak móc mówić o czynie nieuczciwej konkurencji nawoływanie do bojkotu musi być jeszcze sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami a także utrudniać przedsiębiorcy dostęp do rynku i zagrażać lub naruszać jego interes. W przypadku protestu w obronie Gietrzwałdu stoimy na stanowisku, że nasze działanie jest zgodne z prawem ( pkt. 2 i 4 ) i służy obronie prawa.

„Oczywistym jest, że ze względu na wartości konstytucyjne nie można mówić o nieuczciwości w przypadku rozpowszechniania prawdziwych i rzetelnych informacji o przedsiębiorcy”

„Za bezprawne nie może zostać uznane nakłanianie do ideologicznego bojkotu obronnego, którego celem jest obrona szerokiego interesu społecznego przed sprzecznym z prawem lub dobrymi obyczajami zachowaniem przedsiębiorcy”

„Nie stanowią również nieuczciwego nawoływania do bojkotu wypowiedzi o charakterze zachęty”

„Swobodzie wypowiedzi politycznej należy przyznać pierwszeństwo nad swobodą dostępu do rynku”

„Należy stanowczo przeciwdziałać sprzecznym z interesem społecznym i prawny. działaniom podejmowanym przez Lidl”